PRZEZ INDIE DO NEPALU I Z POWROTEM

Ten blog powstał, by na zawsze uwiecznić wspomnienia z wyprawy do Indii i Nepalu. Niepostrzeżenie stał się częścią mojego życia. W korowodzie codziennych zdarzeń i spraw do załatwienia znalazłam w końcu miejsce na odnalezienie samej siebie.23 maja 2008

PATAN

To jedna z trzech starożytnych stolic – Kathmandu, Patan, Bhaktapur. Patan leży nad świętą rzeką Bagmati i jest niesamowity. 136 bahali i 55 dużych świątyń. W Patanie mieszkają buddyści – jest kolebką rzemiosła.
PAŁAC KRÓLEWSKI – w 1934r. po trzęsieniu ziemi pałac został częściowo zniszczony. Większość zabytków Patanu pochodzi z XVw. Wizerunki Śiwy i Parwati zdobią przepiękną królewską bramę. Płaskorzeźby zostały wykonane przez rzemieślnika, któremu później obcięto ręce żeby nie mógł nic podobnego wykonać.
Zobacz inne fotki NEPAL - PATAN

MANDIR KRISZNY – w kamieniu wyrzeźbiono historię Mogołów – dwa opasłe tomy, na dwóch piętrach świątyni – w prastarym symbolicznym języku – kunszt robi wrażenie. Pomiędzy dwoma ogromnymi dzwonami kolejna świątynia strzeżona przez dwa słonie – to MANDIR HARI SANKAR. Na kolumnie przedstawiono wizerunek króla JOGANARENDE MALU. Trochę dalej stoi mała świątynia Narajany – jest najstarsza na placu (1565r.). Patan słynie z Bahali – to dwupoziomowe newarskie klasztory buddyjskie. Wiele zabytkowych obiektów uległo zniszczeniu po wielkim trzęsieniu ziemi, ale i tak ich ilość i jakość wykonania oraz mnogość szczegółów - przytłacza.
KWA BAHAL – to złota świątynia przy placu Durbar. Przy wejściu para lwów, w środku mnóstwo bóstw z brazu, złota i srebra. Fryz świątyni – cały ze złota – przedstawia życie Buddy. Świątynia jest bardzo mała, ale wspaniała płaskorzeźby, przepych i atmosfera mistycyzmu i kultu sprawiają, że jest jednym z najciekawszych miejsc, które można zobaczyć w Patanie. W świątyni spotkamy małego chłopca, tak bardzo zajętego zabawą, że nawet nas nie spostrzega. Przewodnik tłumaczy, że jest to kapłan świątyni. Raz w miesiącu najbardziej zamożne i wpływowe rodziny zbierają się, by wybrać 8 letniego chłopca, który będzie służył w świątyni przez miesiąc. Do pomocy ma 16 latka. W zasadzie cały dzień takiego małego kapłana wypełniony jest modłami i obrzędami, ale są również nieliczne chwile przeznaczone na zabawę – na taką właśnie trafiamy.
Zobacz inne fotki NEPAL - PATAN


Anna Bucholc

Brak komentarzy: