PRZEZ INDIE DO NEPALU I Z POWROTEM

Ten blog powstał, by na zawsze uwiecznić wspomnienia z wyprawy do Indii i Nepalu. Niepostrzeżenie stał się częścią mojego życia. W korowodzie codziennych zdarzeń i spraw do załatwienia znalazłam w końcu miejsce na odnalezienie samej siebie.



20 lipca 2008

DELHI - WYSTAWA ZDJĘĆ Z INDII I NEPALU



DELHI – Mężczyzna prasujący koszule. W Indiach każda osoba ma jakieś zajęcie. Ludzie żyją i pracują bezpośrednio na ulicy. Ciekawe czy w Polsce ktoś jeszcze prasuje żelazkiem z duszą?



DELHI – CZERWONY FORT – LAL KILA
To najbardziej znana budowla Delhi ukazująca potęgę Wielkich Mogołów. To właśnie tu po raz pierwszy w 1947r. wciągnięto na maszt flagę ogłaszając niepodległość Indii. Niestety, w 1958r. większa część fortu została zniszczona. W 2007r. Czerwony Fort został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Lal Kila to ogromny kompleks – mur ma długość 2,5 km, a jego wysokość waha się od 16 do 33 m.



DELHI – ogrodzenie Pałacu Prezydenckiego. Jest to jedno z niewielu miejsc w Delhi gdzie tak wyraźnie widać wpływy angielskie. Czystość tego miejsca zaskakuje turystów przyzwyczajonych już do wszechobecnych śmieci.



DELHI – Kościół św. Jakuba – jedyny kościół katolicki w Delhi. Wnętrze kościoła wyglądem bardzo przypomina krakowski kościół św. Piotra i Pawła przy ul. Grodzkiej. Przed kościołem na obowiązkowe datki czekają kalecy żebracy. Indie to kraj wielu wyznań. Zamieszkuje go 80% hindusów, 13,5 muzułmanów, 2,3% chrześcijan oraz sikhowie, buddyści, dżiniści, żydzi, parsowie i bahaiści.



DELHI – OGRODY LODICH – Ptak na tle jednego z grobowców.
Południowe Delhi. W przepięknym parku znajdują się wielkie majestatyczne grobowce z przełomu IV w. n.e. To miejsce, tak bardzo inne od tłumu i zgiełku miasta przed całkowitym zniszczeniem w latach 30 XX w. uratowała Lady Wellington (żona wicekróla Indii).



DELHI – LAL KOT i wieża zwycięstwa QUTUB MINAR
Najstarsze Delhi. Lal Kot było twierdzą Radżputów i może poszczycić się najwyższym wybudowanym dotąd minaretem na świecie. Budowę Qutub Minar (wieża zwycięstwa) zainicjował pierwszy sułtan Delhi Kutb-ud-din-Ajbak w 1193r., ale jego budowę ukończono dopiero w 1503r., za rządów dynastii Lodi. Qutub Minar ma 5 kondygnacji i jest wzniesiony z czerwonego piaskowca, jego wysokość to 73 m, średnica 3 m u szczytu i 14 m u podstawy. Na całej wysokości jest zdobiony przepięknymi żłobieniami. Poza swą funkcją religijną pełnił także rolę wieży strażniczej. Przez lata zyskał sobie sławę miejsca ulubionego przez samobójców. Od 1993r. znajduje się na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO.



DELHI – MAUZOLEUM HUMAJUNA – pierwowzór Tadź Mahal
To najwspanialsze mauzoleum w Delhi, podobno pierwowzór dla Tadź Mahal. Budowę rozpoczęto w połowie XVI w. na zlecenie wdowy po Humajunie. Budowa została zakończona w 1570 r. Grobowiec reprezentuje wczesny styl architektury Mogołów, do wnętrza mauzoleum przechodzi się przez szereg bram, a ostatni mur otacza formalny car bagh (czworogród) odwołujący się w Koranie do opisu raju. Mauzoleum Humajuna w 1993 zostało wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.



STARE DELHI – HINDUS spotkany na ulicy pozdrawia nas w tradycyjnym gestem NAMASTE.



INDIA GATE – Brama Indii – nazywana Bramą Wolności została wybudowana ku czci wszystkich Hindusów poległych na wojnach. Nazwiska poległych żołnierzy zostały wyryte na ścianach.
Brama o wysokości 42 m znajduje się w centrum Delhi. Na górze napisano drukowanymi literami:
Wszystkim zmarłym żołnierzom indyjskiej armii, którzy honorowo walczyli we Francji, Mezopotamii, Persji, wschodniej Afryce i wszędzie indziej w pobliżu lub daleko od kraju oraz tym, którzy walczyli na północnym-zachodzie podczas III Wojny z Afganistanem.



STARE DELHI – soki ze straganu na kółkach.
Większość towarów sprzedawana jest z takich mobilnych stanowisk. Można tu kupić sok ze świeżych owoców, lemoniadę lub napój piołunowy podobno dobry przy niestrawności. Pomimo wielkiego upału napoje te jednak nie zachęcają zagranicznych turystów, którzy chętniej kupują butelkowaną wodę z banderolą na szyjce.



DELHI – MECZET JAMA MASID
To najważniejszy meczet dla 120 mln indyjskich muzułmanów i największy meczet w całych Indiach. Jest jedną z budowli Szaha Dżahana – ostatnią tak kosztowną inwestycją na jaką się zdecydował. Ma trzy wielkie bramy, cztery narożne wieże i dwa 40-metrowej wysokości minarety zbudowane z czerwonego piaskowca i białego marmuru. Zwiedzanie oczywiście bez butów. Bryła meczetu jest inspirowana domem proroka, a z dziedzińca roztacza się wspaniały widok na czerwony fort.



DELHI – MECZET JAMA MASID
Wierni dokonują obrzędowych ablucji w sadzawce na dziedzińcu i modlą się wewnątrz meczetu. Dziedziniec meczetu mieści 25 tys. osób.



NOWE DELHI – RUCH ULICZNY
Ruch uliczny dość nietypowy jak dla Europejczyka. Stolica Indii jest zamieszkiwana przez
11,5 miliona ludzi. Każdy tutaj gdzieś się spieszy, ryksze, te rowerowe i motorowe przeciskają się w korkach pomiędzy ludźmi i samochodami. Czerwone światło czy ograniczenie prędkości to tutaj tylko sugestia.



DELHI – CZERWONY FORT – LAL KILA
Mieszkańcy Delhi traktują Czerwony Fort jako jeden z parków – miejsce odpoczynku, ucieczki przed upałem. Przychodzą całymi rodzinami piknikują i... śmiecą – zupełnie jak u nas.



PAŁAC PREZYDENCKI
Pałac Prezydencki – Rashtrapati Bhavan, wybudowany w 1929 r. pierwotnie jako siedziba wicekróla, jest oficjalną rezydencją prezydenta Indii. Do zachodniej części budynku przylega 130-hektarowy ogród w mogolskim stylu. Po obu stronach pałacu stoją dwa ogromne budynki ministerialne. Wszystkie trzy budowle znajdują się na małym wzniesieniu zwanym Raisina Hill - teren wokół nich jest najczystszym miejscem w całym Delhi. Można tu spotkać małpy i mnóstwo zielonych papug.



HINDUS NA ROWERZE
Stare Delhi – ryksza transportowa. W Indiach występują samochody, głównie marki Tata, ale najczęściej spotykanym pojazdem jest ryksza motorowa lub rowerowa. Rykszą można przewieźć nie tylko ludzi, ale też na przykład kozę, lodówkę czy komputer.



DELHI – OGRODY LODICH – MOST ATHPULA
Most Athpula był zbudowany ponad 400 lat temu, za czasów panowania dynastii Akbara. Most nosi nazwę Athpula, co w wolnym tłumaczeniu znaczy „most ośmiu”. Chodzi tu o konstrukcję – most podtrzymywany jest przez osiem filarów tworząc siedem łuków. Dawniej most ten łączył obie części Delhi.



DELHI – ŚWIĄTYNIA BAHAISTYCZNA
Świątynia wygląda jak wielki, biały i lśniący kwiat lotosu. Ma 9 płatków i porównuje się ją z operą w Sydney. Bahai Temple Świątynia otwarta jest również dla innowierców – każdy tu może modlić się i medytować w duchu własnej religii.

Anna Bucholc prosi o komentarze:

5 komentarzy:

Anonimowy pisze...

Concentrate to the things that could give information to the people.

Anonimowy pisze...

I agree with you about these. Well someday Ill create a blog to compete you! lolz.

Anonimowy pisze...

Baw, kasagad-sagad sa iya ubra blog!

Anonimowy pisze...

If im in the situation of the owner of this blog. I dont know how to post this kind of topic. he has a nice idea.

Anonimowy pisze...

Baw ah, kasagad sa imo maghimo blog. Nalingaw gd ko basa.