PRZEZ INDIE DO NEPALU I Z POWROTEM

Ten blog powstał, by na zawsze uwiecznić wspomnienia z wyprawy do Indii i Nepalu. Niepostrzeżenie stał się częścią mojego życia. W korowodzie codziennych zdarzeń i spraw do załatwienia znalazłam w końcu miejsce na odnalezienie samej siebie.08 lipca 2008

NOWE INSPIRACJE

Earthshipy to pasywnie ogrzewane, autonomiczne budynki konstruowane niskim kosztem z lokalnie dostępnych materiałów - w tym ziemi - i odpadów. Ważny element konstrukcyjny stanowią zużyte opony samochodowe, z których każda wypełniona jest ubitą ziemią. Taka konstrukcja zapewnia olbrzymią masę termiczną, która umożliwia ogrzewanie całego budynku wyłącznie energią słoneczną, w praktycznie każdym klimacie. Do ich budowy nie trzeba żadnej szczególnej wiedzy ani umiejętności - jednym z podstawowych założeń tego konceptu jest możliwość samodzielnego postawienia tego typu domu przez jego przyszłych mieszkańców. Pozostałe z tych założeń to:

pełna samowystarczalność takiego budynku - jego niezależność od zewnętrznej sieci systemów, takich jak sieć energetyczna, kanalizacja, itp. Cel ten jest osiągany przez pomysłowe rozwiązania techniczne i instalację tak zwanych systemów - zestawu zaawansowanych technicznie urządzeń takich jak filtry wody, ogniwa słoneczne, itp.
wykorzystanie -wyłącznie lub głównie - materiałów dostępnych na miejscu (takich jak piach lub ziemia) budowy oraz odpadów (takich jak opony, stare puszki, butelki).
Zasadniczą i podstawową z korzyści płynących z mieszkania w earthshipie jest brak w zasadzie jakichkolwiek rachunków - wszystkie potrzeby takiego domu i jego mieszkańców zaspokajane są przez okoliczną przyrodę. Produkcja żywności na miejscu to jedno z rozwiązań powszechnie stosowanych w Earthshipach. Dodatkowe leśne ogrody posadzone dokoła mogą oznaczań kolejny krok w stronę samowystarczalności - pod względem pożywienia. Zalet earthshipów jest znacznie więcej - można by tu wymienić stosunkowo niskie koszty budowy, praktycznie zerowy wpływ takiej konstrukcji na naturę i wiele innych.
Earthshipy wykorzystują wyłącznie naturalny opad, wiatr i energię słoneczną. Ta ostatnia używana jest do:
oświetlenia
wentylacji
ogrzewania pomieszczeń – poprzez odpowiednie rozwiązania techniczne konstrukcji (przeszklona ściana ustawiona pod odpowiednim kątem w stosunku do podłoża, wykorzystanie materiałów budowlanych łatwo nagrzewających się i kolorów pomagających magazynować ciepło.
Co ciekawe, Earthship to dom, który można zamówić przez Internet. Zostanie on wtedy zapakowany w dużą paczkę i przesłany w dowolne miejsce na Ziemi. Taka paczka zawiera wszystkie podstawowe systemy, podczas gdy najcięższe materiały - takie jak opony i ziemia, trzeba zdobyć samemu. Z resztą wszystkie informacje znajdują się na stronie
www.earthship.pl
Anna Bucholc

1 komentarz:

Wojciech Olchowski pisze...

mysle ze w przyszlosci wszytkie domy wolnostojace beda mialy cechy earthshipow... fajne jest to ze jesli mozna uzyskac zgode na budowe to mozna mieszkac dlaeko od innych, od tras, od infrastruktury, bo ma sie wlasna...