PRZEZ INDIE DO NEPALU I Z POWROTEM

Ten blog powstał, by na zawsze uwiecznić wspomnienia z wyprawy do Indii i Nepalu. Niepostrzeżenie stał się częścią mojego życia. W korowodzie codziennych zdarzeń i spraw do załatwienia znalazłam w końcu miejsce na odnalezienie samej siebie.15 czerwca 2006

JEROZOLIMA

Największe miasto Izraela, najświętsze miasto Świata - Jerozolima - miasto, w którym od wieków ścierają się judaizm, chrześcijaństwo i islam. Najbardziej charakterystycznym miejscem w starym mieście jest Kopuła na Skale - zrobiona ze złota 61m kopuła przyciąga wzrok każdego turysty. Jak głosi Koran, wielka skała była miejscem, z którego Mahomet wstąpił do raju podczas swej Nocnej Podróży. Dla Chrześcijan skała pod kopułą jest sławną górą Moria, na której Abraham przygotowywał się do złożenia Bogu ofiary ze swego syna Izaaka i gdzie tysiąc lat przed nadejściem Chrystusa król Salomon wybudował pierwszą świątynię. Dla trzech religii skała ma być areną ostatecznych rozwiązań. Żydzi i Chrześcijanie widzą w niej miejsce, gdzie rozegra się ostateczna walka przed drugim nadejściem Mesjasza, a muzułmanie uważają, że właśnie tu Mahdi - Mesjasz - doprowadzi do zniszczenia szatana i nawrócenia na islam Żydów i Chrześcijan.

Będąc w bazylice Grobu Świętego czy w Betlejem widzieliśmy tysiące wiernych. Jedni byli wzruszeni, inni modlili się żarliwie, byli też tacy, w większości niestety, którzy kładli się 'krzyżem' w wybranych miejscach i nie zważając na innych poprawiali kolejne ujęcia. Coś mi się zdaje, że powinna być licencja na robienie zdjęć w miejscach wszelakiego kultu żeby to tak nie wyglądało. Te sceny przypomniały mi postać Jezusa przepędzającego kupców z wnętrza świątyni... Tak pędzimy przed siebie, że wzorce za nami nie nadążają.

Brak komentarzy: