PRZEZ INDIE DO NEPALU I Z POWROTEM

Ten blog powstał, by na zawsze uwiecznić wspomnienia z wyprawy do Indii i Nepalu. Niepostrzeżenie stał się częścią mojego życia. W korowodzie codziennych zdarzeń i spraw do załatwienia znalazłam w końcu miejsce na odnalezienie samej siebie.



27 lipca 2008

NEPAL - KATHMANDU



NEPAL – KATHMANDU – STUPA BOUDHANATH
Najważniejsza stupa buddyjska – jeśli chce się być prawdziwym buddystą trzeba choć raz w życiu pomodlić się tutaj. Szczyt Stupy symbolizuje 13 stopni osiągnięcia nirwany. Stupa stoi na kilku koncentrycznie ułożonych coraz wyższych tarasach układających się we wzór potężnej mandali. Podstawę otacza 108 wizerunków bóstw i 147nisz z młynkami do modlitw.



NEPAL – KATHMANDU – STUPA BOUDHANATH
Dla wyznawcy buddyzmu nie ważne jest miejsce, medytować można nawet w tłumie turystów.



NEPAL – KATHMANDU
ŚWIĄTYNIA LAKSZMI – małżonki Wisznu – bogini pomyślności i bogactwa, gdzie w ofierze składa się kury i kozy.



NEPAL – KATHMANDU
Rytualna kremacja zwłok.



NEPAL – KATHMANDU – MĘŻOWIE ŚWIĘTOBLIWI
W tradycji nepalskiej chłopcy do 8. roku życia są dziećmi, od 8. do 18. roku życia powinni się uczyć, do 23. roku życia powinni się ożenić i spłodzić dzieci, a po 65. roku życia powinni odejść od rodziny i medytując czekać na śmierć. Mężowie Świętobliwi nie podlegają kremacji, po śmierci ich ciała wrzuca się do świętej rzeki.



NEPAL – BHAKTAPUR
Rynek garncarski w Bhaktapurze. Na placu wśród starych świątynnych zabudowań suszą się setki wyrobów glinianych.



NEPAL – BHAKTAPUR – SZKOŁA MISTRZÓW
Mandala ze Szkoły Mistrzów. Szkoła Mistrzów to szkoła precyzyjnego malarstwa. Powstają tu mandale – obrazy charakterystyczne dla sztuki buddyjskiej. Służą do medytacji, ale również mogą przynosić światło i szczęście dla domu. Wiele z nich przedstawia życie Buddy.



NEPAL – KATHMANDU – BUDDYŚCI
W okolicy Stupy mieszka 14 tys. Tybetańczyków i jest ok. 50 klasztorów buddyjskich.



NEPAL – KATHMANDU – STUPA BOUDHANATH
O sytuacji w Tybecie przypomina tu napis na jednej ze ścian: „Stop kilings in Tibet”.



NEPAL – PATAN – Plac Drubar.
Patan to jedna z trzech starożytnych stolic – Kathmandu, Patan, Bhaktapur. Patan leży nad świętą rzeką Bagmati. Mieszkają tu głównie buddyści i jest kolebką rzemiosła. Na terenie Patanu znajduje się 136 bahali i 55 dużych świątyń.



NEPAL – BHAKTAPUR
Ujęcie wody. Z tego miejsca mieszkańcy Patanu niezmiennie od 400 lat czerpią wodę pitną. W tym czasie zmieniły się tylko pojemniki - na plastikowe.



NEPAL – PATAN – ZŁOTA ŚWIĄTYNIA
KWA BAHAL – to złota świątynia przy placu Durbar. Przy wejściu para lwów, w środku mnóstwo bóstw z brązu, złota i srebra. Fryz świątyni – cały ze złota – przedstawia życie Buddy. Świątynia jest bardzo mała, ale wspaniałe płaskorzeźby, przepych i atmosfera mistycyzmu i kultu sprawiają, że jest jednym z najciekawszych miejsc, które można zobaczyć w Patanie. Kapłanem w świątyni jest 8 – letni chłopiec.



NEPAL – BHAKTAPUR
Hinduski przewodnik ubrany w koszulkę z napisem Polska spotkany w miejscu rytualnych kąpieli królowej. Koszulkę dostał od polskiego turysty.



NEPAL – BHAKTAPUR
Nepalski garncarz przy pracy.



NEPAL – BHAKTAPUR
Rodzina Nepalska - przez pokolenia od tradycji do nowoczesności.

Anna Bucholc prosi o komentarze:

1 komentarz:

Anonimowy pisze...
Ten komentarz został usunięty przez administratora bloga.