PRZEZ INDIE DO NEPALU I Z POWROTEM

Ten blog powstał, by na zawsze uwiecznić wspomnienia z wyprawy do Indii i Nepalu. Niepostrzeżenie stał się częścią mojego życia. W korowodzie codziennych zdarzeń i spraw do załatwienia znalazłam w końcu miejsce na odnalezienie samej siebie.



14 lutego 2010

INDYJSKA IMPREZA i PRZEPISY NA INDYJSKIE POTRAWY

Z okazji powrotu Wojtka i oficjalnego zakończenia naszej indyjskiej przygody zorganizowaliśmy imprezkę w stylu indyjskim (AUTORSKIE PRZEPISY NA KOŃCU WPISU). Cały dzień gotowaliśmy i zrobiliśmy rewolucję w mieszkaniu - wszystko po to, żeby choć trochę przybliżyć atmosferę Indii - i chyba się udało, bo impreza zakończyła się przed 5 rano. Tak to jest, że jak się ma niezawodnych gości to uda się każda impreza :).
Zobacz wszystkie fotki z indyjska impreza

Jedzenie wyszło nadspodziewanie dobrze i było straszliwie ostre - czyli jak w Indiach. W menu zagościły trzy odmiany kurczaka: tandoori, masala i garlic. Podaliśmy somosę (rodzaj pierożków z kartoflanym nadzieniem), kuchlę/chapati - to takie cienkie placki z mąki, Paneer curry - czyli taki sos pomidorowy z twarogiem, tradycyjny meal czyli ryż i dodatki kładzione na liściu (z braku bananowca podany na liściu kapusty). Dodatki do meala kładzione są w odpowiedniej kolejności od lewej - sos pomidorowy (pomidory z puszki na ciepło), kapustka (słodka z musztardą francuską) i sambat, czyli breja z soczewicy na gorąco. Dodatkowo zrobiliśmy chutney - ostry, gęsty sos z kokosa z dodatkiem papryczki chili (zielonej i czerwonej dla kolorytu) oraz raitę czyli rodzaj jogurtowo-kefirowego chłodnika z pomidorem, ogórkiem i papryką. Wojtek zrobił tradycyjną sikkimską zupę Gaythuk. Była też pyszna i odświeżająca sałatka Taty Rijo składająca się z pomidora, ogórka, cebuli i marchewki zaprawiona sokiem z limonki. W planach były też krewetki, ale skończyło się miejsce w brzuchach. Na deser Bartek zaserwował shake z ananasa - niestety owoce nie są aż takie pyszne jak w Indiach, a Wojtek zrobił masala chai z imbirem (słodka herbata z mlekiem) i podaliśmy kupny keks - dokładnie taki jaki jedliśmy w Indiach. Dobrze, że siedzieliśmy na podłodze, bo przy takim festiwalu obfitości nie da się zbyt długo wysiedzieć.

A Aga i Prot nie przyszli, bo otrzymali sms o treści: 'Dorotka i Grześ mają alternatywne imprezy, więc przesuniemy naszą na 20' - co znaczyło z godziny 18 na 20, ale przypadkiem sobota w przyszłym tygodniu to 20.02, więc to jest właśnie przykład na przewagę bezpośrednich kontaktów ;(.

PRZEPISY

Poniższe przepisy są zmodyfikowane i zrobione tylko ze składników, które można kupić w Polsce. Pomimo tego smaki, przynajmniej naszym zdaniem, są bardzo zbliżone.

SOMOSA - rodzaj pierogów w kształcie piramid. (Kształt może być inny np.sakiewki, czy co tam wyjdzie).

Na Farsz:
ziemniaki 1kg
pół kostki masła
1 czerwona cebula
pół puszki zielonego groszku
pietruszka pęczęk
do przyprawienia: curry, gałka muszkatołowa, imbir, pieprz czarny, sól, kurkuma

Na ciasto: mąka, woda, szczypta soli

podstawą kuchni indyjskiej jest święte masełko ghee - czyli masło klarowane. Proponuję od tego zacząć - nam nie udało się za pierwszym razem - trzeba było zadzwonić do Teściowej ;). Masło należy podgrzewać w najniższej temeraturze, od czasu do czasu mieszajac, aż zacznie się złocić - no wiem jak to niekonkretnie brzmi, ale chodzi o to, żeby się zeszkliło, a nie pfrzypaliło. Z resztą Teściowa, jak to przeczyta to na pewno zrobi jakąś korektę w komentarzach, więc warto tam zajrzeć. Jak się uda z masłem - reszta jest prosta.

Ziemniaki gotujemy w mundurkach do dużej miękkości i tłuczemy, doprawiamy do smaku - ma być ostre - jak kto lubi. Kroimy pietruszkę i cebulę i wrzucamy wszystkie składniki do garnka i gotowe - ma być takie żeby się dało łatwo formować - czyli nie za suche.

Ciasto robimy elastyczne - jak na pierogi. Rozwałkowujemy, nakładamy farsz formując go na kształt piramidy i zelepiamy - nam wyszły sakwy, a powinny wyjść piramidy, ale to nie wpływa na walory smakowe.

GAYTHUK - zupa sikkimska - przepis Wojtka
żurek w butelce - 1 szt. (pół na pół z wodą - zupa ma być raczej rzadka)
pół kubka masła sklarowanego ghee
słodka kapusta - pół główki
włoszczyzna
zielony groszek - pół puszki
pietruszka natka - pęczek
cebula czerwona - 1szt.
cebula biała - 1szt.
pomidor świeży - 2szt.
brukselka - kilka jak kto lubi
do przyprawienia: świeży imbir, gałka muszkatołowa, pieprz czarny, sól, kolendra, ocet winny lub sok z cytryny

Ugotować włoszczyznę, dolać żurku, wrzucić bruksekę, wkroić kapustę i cebulę w pióra, imbir w słupki. Jak to zmięknie robimy ciasto jak na pierogi, rozwałkowujemy i kroimy w pasy szerokie na 2cm, długie na 15cm i wrzuca się do zupy. Jak się ugotują to wrzucamy groszek, wkrajamy pomidory i doprawiamy do smaku.

KUCHLA lub CHAPATI
W Indiach jest wiele rodzajów cienkich placków, które różnią się nazwą. W każdym razie placki te robi się generalnie z mąki, wody i odrobiny soli. Rozwałkowujemy na cienkie placki i smażymy na gorącej patelni bez użycia tłuszczu. Po usmażeniu wkładamy do naczynia z przykrywką lub na talerzu do reklamówki - dzięki temu robią się bardziej elastyczne. Można je odgrzać bez uszczerbku w mikrofalówce lub piekarniku.

PANEER CURRY

pół puszki pomidorów
kostka tłustego twarogu
pietruszka
curry, pieprz, papryka czerwona

pomidory podgrzewamy, twaróg kroimy w dużą kostkę - doprawiamy dosmaku, podajemy do ryżu i chapati.

CHUTNEY

świeży kokos
gęsty jogurt lub kefir
ocet winny
musztarda
papryczka chili zielona i czerwona
odrobina curry

kokosa obieramy i przecieramy na drobno. Dodajemy jogurtu i octu, tak żeby uzyskać gęstą masę. Pozostałe dodatki, odrobina curry i gotowe.

KURCZAK TANDOORI

pałki kurczaka (ale mogą być też inne części)
gęsty jogurt
sok z cytryny i limonki
masło klarowane ghee
przyprawy: curry, papryka czerwona ostra i słodka, chili

kurczaka nakrawamy - nacięcięcia powinny być dość głębokie. z jogurtu, cytryny, masła i przypraw robimy ostrą masę i smarujemy kurczaka zostawiając trochę masy na później. im dłużej kurczak postoi tym będzie lepszy (min,. 2 godziny). Przed pieczeniem wykładamy kurczaka na blaszkę, smarujemy resztą masy i pieczemy w piekarniku 180st.

KURCZAK MASALA

kurczak - jeśli cały to trzeba porąbac na kawałki (można też kupić takie kawałki kurczaka jakie się lubi)

ząbek czosnku
oliwa
słodka śmietanka
sos sojowy
sól
na sos masala:
6 łyżek pieprzu czarnego
6 łyżek kminku (ja użyłam jałowca)
2 łyżki cynamonu
1,5 łyżki goździków
1 łyżeczka gałki muszkatołowej
2,5 łyżki kardamonu (nie mieliśmy)
6 łyżek kolendry ( nasiona)
2 łyżki liści laurowych (nie mieliśmy)

przygotowujemy przyprawy na sos masala i nacieramy go tym sosem. po czasie dodajemy pozostałe skłasniki i smażymy kurczaka na patelni dodając na koniec śmietanki.

KURCZAK GARLIC

kurczak - jeśli cały to trzeba porąbac na kawałki (można też kupić takie kawałki kurczaka jakie się lubi)
czosnek
ananas
świeży imbir
sól
sos słodko - kwaśny
przyprawa: papryka słodka, papryka ostra, pieprz czarny, przyprawa do kurczaka (taka gotowa z paczki)
natrzeć kurczaka czosnkiem, solą i imbirem. po czasie usmażyć na patelni, dodać więcej czosnku, ananasa i przypraw. Na koniec zalać sosem słodko - kwaśnym (kupiliśmy taki z ananasem).

1 komentarz:

J.K. pisze...

Zostałam wywołana do tablicy ;przepis na gee dobry ,poza tym ,że się nie miesza! Czeka się cierpliwie,aż białko na dnie garnka zacznie się rumienić (niecierpliwi niech się zajmą czym innym ,a nie mieszają:))))
I pytanie:przywieźliście z Indii książkę kucharską??
Spróbuję zrobić piramidki -sakiewki....ciekawe ,co ja ulepię :)))